بارداری ناخواسته

۱4 روش طبیعی برای سقط جنین در مراحل اولیه بارداری

ارسال شده در:

 

سقط جنین یا پایان دادن به بارداری یکی از چالش های زوجین برای حاملگی های ناخواسته است.

روش های طبیعی برای سقط جنین

اگرچه حاملگی مرحله زیبایی از زندگی زنان است، اما اگر در زمان اشتباه اتفاق افتد (ناخواسته و بدون برنامه ریزی)، بارداری به یک کابوس تبدیل می شود. از لحاظ عاطفی، تصمیم گیری برای سقط کردن جنینبسیار سخت است، اما اگر تصمیم به سقط گرفته اید بهتر است در مراحل ابتدایی بارداری این کار را انجام دهید، تا بعد پیشمان نشوید.

سقط جنین در هفته ششم بارداری، اگر کمتر از 6 هفته باردار هستید , می توانید با خیال راحت و بی خطر از فرزندتان بگذرید، زیرا رحم هنوز در حال آماده سازی برای بارداری است. بسیاری از روش های سقط جنین از جمله روش های دارویی و جراحی وجود دارد. این روش ها نه تنها به مداخله پزشکی نیاز دارند، بلکه عوارض جانبی مانند درد، زخم رحم و دیگر موارد را نیز دارند.

با این حال، به دلیل مسائل مالی، حفظ حریم خصوصی یا مسائل عاطفی، احتمال دارد برخی از زنان برای سقط جنین از مراجعه به پزشک اجتناب کنند. بنابراین، اگر می خواهید به صورت خصوصی دوره بارداری را پایان دهید،

داروهای گیاهی و خانگی بهترین گزینه برای سقط جنین هستند. روش های طبیعی غیر تهاجمی سقط جنین، بدون آسیب و یا زخم رحم، موجب ریزش بافت جداره رحم و منجر به قاعدگی می شوند. در ضمن این روش ها بدون درد و مقرون به صرفه نیز هستند. قبل از یادگیری چندروش طبیعی سقط جنین، بیایید نگاهی اجمالی به احتیاط های لازم قبل از سقط جنین داشته باشیم.

سقط کردن جنین در هفته های نخست بارداری

سقط جنین و احتیاط های لازم

معمولا برای پیشگیری از عوارض جانبی پیشنهاد می شود کهسقط جنین توسط پزشک حرفه ای انجام شود. اگر این کار مقرون به صرفه نیست، در انجام روش های گیاهی و خانگی با احتیاط بیشتر پیش بروید.

اگر بیش از 10 هفته از بارداری شما می گذرد، سقط کردن جنین را انجام ندهید. تلاش برای سقط جنین در یک زمان اشتباه منجر به عواقب جبران ناپذیر می شود.

سقط جنین در روشی ناامن می تواند برای مادر مرگبارباشد. بنابراین، سعی کنید که فقط با روش های امن این کار را انجام دهید.

اگر چه پایان دادن به حاملگی در خانه ممکن است یک راه حل خوب باشد، توصیه می شود که قبل از استفاده از روش های خانگی ، مزایا و عوارض جانبی آن ها را بسنجید.

از بیش از حد تکرار کردن روش ها و یا انجام همه روش ها در یک زمان واحد خودداری کنید، زیرا سلامتی تان را تحت تاثیر قرار می دهد.

اگر دارای بیماری خاصی هستید، بهتر است از این روش های خانگی و طبیعی برای سقط جنین اجتناب کنید.

گاهی اوقات سقط جنین ممکن است با وجود خونریزی و قاعدگی موفق نباشد. با آسیب وارد شده به جنین یا بافت ممکن است جنین به طور کامل از بدن خارج نشود و می تواند عواقبی در آینده داشته باشد.

اگر نگران هستید که ممکن است در انجام روش های خانگی خطایی رخ داده باشد، بهتر است که فورا از خدمات درمانی و پزشکی کمک بگیرید.

خوراکی ها و موادی غذایی که باعث سقط جنین می شوند

سقط جنین در هفته دوم تا ششم بارداری

1- پاپایا سبز ونرسیده ( انبه هندی)

پزشکان در بسیاری از کشورهای آسیایی، به زنان باردار توصیه می کنند از خوردن پاپایا (به خصوص کال و نرسیده ) پرهیز کنند، زیرا منجر به سقط جنین می شوند. پاپای کال و نرسیده حاوی آنزیم هایی مانند پاپائین است که آن را به یک داروی مؤثر طبیعی برایسقط جنین در هفته 2 تا 6 بارداری تبدیل می کند. پاپایای کال و نارس شامل مقدار زیادی از لاتکس میوه است که شامل آنزیم های پاپایین است. این آنزیم ها به عنوان پروستاگلاندین و اکسی توسین عمل می کنند که در واقع منجر به زایمان زودرس و سقط جنین می شود. این میوه می تواند باعث اختلالاتی در جنین شود. جدا از این، پاپایا غنی از ویتامین C است که می تواند باعث قاعدگی شود در نتیجه می تواند منجر به سقط جنین شود.

روش استفاده :

 • یک عدد پاپایای خام متوسط را بشویید و پوست بگیرید.
 • آن را نصف کنید و دانه هایش را با استفاده از قاشق بردارید.
 • حالا پاپایا را به قطعه های ½ اینچ تکه تکه کنید.
 • در ماهی تابه، 2 فنجان آب، قطعات پاپایا و نمک به عنوان طعم دهنده اضافه کنید.
 • مخلوط را روی شعله متوسط ​​به مدت 10 تا 15 دقیقه جوش داده و سپس از شعله بردارید
 • یک قاشق چایخوری آب لیمو اضافه کنید و اندکی فلفل سیاه روی آن بپاشید.
 • مواد را مخلوط کنید و آن را در صبحانه و وعده های غذایی خود مصرف کنید تا زمانی که به نتیجه مطلوب خود برسید.

2. دارچین

سقط کردن جنین با دارچین , این یکی از ادویه های معمولی است که تقریبا در هر آشپزخانه یافت می شود. مصرف دارچین باعث تحریک رحم و منجر به سقط جنین طبیعی می شود. با این حال، تنها زمانی که در دوزهای بالا مصرف شود این امکان پذیر است. بعضی افراد دارچین را همراه سایر داروها برای بدست آوردن نتایج بهتر مصرف می کنند. اگر از دارچین برای سقط جنین استفاده می کنید، قبل از مصرف نباید تحت حرارت و طبخ باشد، زیرا طبخ آن باعث می شود عناصر فعالی که موجب سقط جنین می شوند، غیرفعال شوند. تنها دارچین خام در سقط جنین موثر است. مصرف دارچین پس از سقط جنین نیز مفید است، زیرا به توقف خونریزی کمک می کند و به علت اثر آن بر پلاکت های خون، موجب روند بهبودی می شود.

روش استفاده:

 • 3 تا 4 چوب دارچین را به پودر ریز تبدیل کنید.
 • 2 قاشق غذاخوری پودر دارچین را به یک لیوان آب اضافه کنید.
 • خوب مخلوط کنید و بلافاصله بنوشید.
 • تا زمانی که سقط جنین اتفاق بیفتد، مصرف روزانه آن را تکرار کنید.

روش جایگزین: اگر تمایلی به مصرف دارچین خام ندارید، مکمل های دارچین را مصرف کنید. زیرا آنها حاوی مقدار زیادی دارچین هستند و طعم تندی ندارند.با این وجود قبل از مصرف آن با پزشک مشورت کنید. در برخی موارد مکمل های دارچین می تواند واکنش های آلرژیک یا بیماری ایجاد کند. اگر شما این موارد را تجربه کردید، پس از مصرف مکمل دارچین برای سقط جنین اجتناب کنید.

توجه: از مصرف بیش از حد دارچین جلوگیری کنید، زیرا ممکن است باعث التهاب پوست صورت شود.

3. ویتامین C

ویتامین C در جلوگیری از بارداری و پایان بخشیدن به بارداری نقش مهمی دارد. مصرف ویتامین C در دوزهای بالاتر باعث افزایش میزان استروژن در بدن می شود. این منجر به کاهش سطح پروژسترون می شود که برای رشد جنین ضروری است و در نهایت روند بارداری را متوقف می کند و باعث سقط جنین می شود. این روش در هفته 2 تا 6 بارداری موثر است.

روش استفاده:

 • شما می توانید میوه های غنی از ویتامین C مانند فلفل، پرتقال، سبزیجات دارای برگ سبزتیره، کیوی، بروکلی، نخودفرنگی ، گوجه فرنگی و … را مصرف کنید. با این حال، کمی دشوار است که بدانید چه مقدار ویتامین C از این میوه ها دریافت می کنید.
 • دوز مناسب برای سقط جنین با استفاده از این ویتامین 10تا12 گرم در روز است. شما باید با دوز پایین (10 گرم) شروع کنید و ظرف 2 روز مقدار آن را به دوز بالاتر (12 گرم) افزایش دهید.
 • با مصرف منظم، خونریزی معمولا طی 3 – 6 روز شروع می شود. با این حال، اگر قاعدگی در عرض 6 روز شروع نشود، باید روش های دیگر سقط جنین را امتحان کنید.

توجه: اگر از سنگ کلیه رنج می برید، از مصرف ویتامین C خودداری کنید، زیرا می تواند وضعیت را بدتر کند.

 

4. جعفری

اگر شما می خواهید سقط جنین دو ماهه اول بارداری انجام دهید ، جعفری یکی از بهترین گزینه هاست. جعفری غنی از روغن های فرار و ویتامین C است. روغن های فرار باعث تحریک سیستم رحم می شوند که موجب تحریک جریان خون به سیستم تناسلی و گردنه رحم می شود. این روند باعث قاعدگی می شود، در نتیجه دهانه رحم را منبسط و ضخامت دیواره رحم(آندومتر) را کاهش می دهد. جدا از این، ویتامین C موجود در جعفری تولید استروژن را افزایش می دهد و سطح پروژسترون را کاهش می دهد، که می تواند با محدود کردن پیشرفت حاملگی باعث سقط جنین شود.

روش استفاده:

 • مقداری برگ جعفری را کاملا بشویید.
 • آب جعفری را با مقداری آب مخلوط کنید.
 • مخلوط آب و جعفری را بلافاصله مصرف کنید.
 • روزانه 2 تا 3 بار برای سقط طبیعی جنین مصرف کنید.

روش جایگزین: اگر طعم آب جعفری را دوست نداشته باشید، میتوانید از چای جعفری برای پایان دادن به بارداری استفاده کنید. تنها 1 قاشق سوپخوری برگ جعفری (تازه یا خشک) را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید. اجازه دهید به مدت 7 تا 10 دقیقه دم بکشد. سپس چای را بنوشید. این کار را روزانه 2 تا 3 بار تکرار کنید. برای بدست آوردن نتیجه حداقل 3 تا 4 روز صبر کنید.

5. آسپرین

به طور کلی مصرف آسپیرین در دوران بارداری بسیار ممنوع است زیرا منجر به سقط جنین می شود. بنابراین، اگر بخواهید به حاملگی ناخواسته خاتمه دهید، آسپرین بهترین گزینه است. بسیاری از مردم بر این باورند که مصرف آسپیرین می تواند شانس سقط جنین را در مراحل اولیه بارداری تا 7 برابر افزایش دهد. در واقع، آسپرین با تخریب ضخامت دیواره رحم، در سقط جنین موثراست. زیرا ضخامت دیواره رحم برای رشد جنین سالم و حاملگی موفق بسیار مهم است.

روش استفاده:

روزانه 4 تا 10 قرص آسپرین را در فاصله های زمانی منظم به مدت 2 تا 3 روز مصرف کنید. برای افزایش نتیجه موفقیت آمیز، غذاهایی مانند آووکادو، جعفری، زنجبیل، انجیر و قهوه را نیز مصرف کنید.

6- آناناس

آناناس یکی از روش های طبیعی موثر برای سقط جنین و زایمان زود رس است. آناناس غنی از ویتامین C و یک آنزیم به نام بروملین است. همانطور که ما قبلا ذکر کردیم ویتامین C می تواند سطح استروژن را افزایش و سطح پروژسترون را کاهش دهد که این منجر بهسقط جنین می شود. آنزیم بروملین موجب انقباض دیواره رحم، نرم شدن گردن رحم و تجزیه پروتئین ها می شود. از آنجایی که جنین تازه شکل گرفته از پروتئین ساخته شده است مصرف بروملین می تواند منجر به خونریزی و سقط جنین شود. این روش سقط جنین در سه ماهه اول بارداری موثر است.

روش استفاده:

 • با استفاده از یک چاقوی تیز آناناس را پوست بگیرید
 • آناناس را به قطعات کوچک خرد کنید و در مخلوط کن بریزید.
 • آب آناناس را در لیوانی ریخته و آن را بنوشید.
 • روزانه دوبار آب آناناس مصرف کنید تا نتیجه بگیرید.
 • همچنین شما می توانید قطعات آناناس رسیده را هر روز بخورید.

سقط جنین در سه ماهه اول بارداری

7. دانه های کنجد

دانه کنجد یکی از راه های موثر برای سقط جنین در سه ماهه اول است. مصرف دانه های کنجد عضلات رحم را تحریک می کند و منجر به انقباضات رحم می شود که در نهایت تخمک بارور از رحم خارج می شود. اگر بیش از 6 هفته باردار هستید، این روش ممکن است موثر نباشد.

روش استفاده

 • مقدار کمی از دانه های کنجد را در یک لیوان آب به مدت یک شب خیس کنید.
 • آب را خالی کنید و دانه های کنجد را له کنید.
 • آن را به تنهایی و یا همراه با یک قاشق چای خوری عسل مصرف کنید
 • روزانه تا زمانی که جنین سقط شود، تکرار کنید.

روش جایگزین: شما می توانید مقدار کمی از دانه های کنجد را برشته کنید و آن را با یک پودر مناسب مخلوط کنید. به آن شکر اضافه کنید و روزانه مصرف کنید.

8. گیاه کوهوش سیاه

کوهوش سیاه یکی از گیاهان رایج موجود در بازار است. مصرف دوزهای بیشتر، این گیاه می تواند منجر به سقط جنین شود. مصرف این گیاه منجر به زایمان زودرس می شود که جنین را از رحم اخراج می کند. برای اطمینان از سقط جنین تضمین شده، مصرف کوهوش سیاه باید همراه با مصرف کوهوش قرمز باشد.

روش استفاده:

 • به یک لیوان آب ، 2 قاشق چای خوری پودر کوهوش سیاه اضافه کنید
 • خوب مخلوط کنید و 15 دقیقه آن را کنار بگذارید.
 • آن را مصرف کنید. کوهوش قرمز را نیز به همین روش مصرف کنید
 • این روند را 2 تا 3 بار در روز برای سقط جنین تکرار کنید.

روش جایگزین: شما می توانید این گیاه را به شکل مکمل نیز دریافت کنید. بعضی افراد ترجیح می دهند مکمل این گیاه را مصرف کنند زیرا آنها می توانند مقادیر بیشتری را در یک دوره زمانی کوتاه تر مصرف کنند. این مکمل باید یک بار در هر چهار ساعت مصرف شود و هنگامی که شما متوجه انقباضات یا گرفتگی گردن رحم شدید، مصرف را متوقف کنید.

هشدار: مصرف این گیاه دارای برخی از عوارض جانبی مانند تهوع، ضعف، استفراغ، و اسهال است، اما این عوارض موقت هستند. اگر می خواهید این درمان گیاهی را امتحان کنید، توصیه می کنیم با یک متخصص گیاه پزشکی مشورت کنید تا دوز دقیق را طبق وضعیت شما اعلام کند.

9. چای بابونه

چای بابونه باعث سقط جنین می شود اما تعجب برانگیز است که پزشکان چرا نوشیدن این چای را در دوران بارداری توصیه می کنند. هر فنجان چای بابونه دارای 0.2 میلی گرم آهن یعنی حدود یک درصد نیاز روزانه است. آهن در افزایش احساس انرژی در دوران بارداری مفید است. گرچه مصرف نرمال بابونه در دوران بارداری مفید است، اما مصرف مقدار زیاد آن منجر به افتادن جنین و سقط می شود. چای بابونه به عنوان یک گیاه سقط کننده عمل می کند که باعث انقباض رحم می شود و جنین را از بدن خارج می کند.

روش استفاده:

 • به یک فنجان آب گرم، 2 – 3 قاشق چای خوری بابونه خشک اضافه کنید.
 • درپوش آن را بگذارید تا برای 3 تا 5 دقیقه در آب گرم بماند.
 • چای دم کشیده را از صافی بگذرانید و میل کنید.

این کار را 3 تا 4 بار در روز برای سقط جنین تکرار کنید.

10. ملین ها

هنگام ناراحتی معده و سوء هاضمه، بدن دچار کمبود ویتامین ها، مواد معدنی، آب و انرژی می شود. اگر این اتفاق در مراحل اولیه بارداری رخ دهد، محیطی نامطلوب برای رشد جنین ایجاد می کند که سرانجام منجر به سقط شدن جنین می شود. استفاده از ملین‌ها موجب بروز ناراحتی در معده می‌شود و یک روش موثری است که می‌توان در خانه برای سقط جنین انجام داد.

روش استفاده:

 • مقدار مناسبی از هر نوع ملین (بدون نیاز به نسخه) را روزانه مصرف کنید تا سقط جنین نتیجه دهد

11. زردچوبه

اگرچه مصرف زردچوبه در مقادیر نرمال بی خطر است، مصرف مکمل های زردچوبه برای بارداری سالم توصیه نمی شود. مصرف مکمل های خوراکی زردچوبه می تواند رحم را تحریک کند و قاعدگی را شروع کند. همچنین می تواند اختلالاتی در رشد جنین ایجاد کند. این تغییرات در بارداری می تواند منجر به سقط جنین شود.

روش استفاده:

 • 1 تا 2 مکمل خوراکی زردچوبه را یک بار در روز تا زمان شروع سقط جنین مصرف کنید. در بعضی موارد، مصرف مکمل های زردچوبه می تواند موجب تهوع و گرفتگی عضلات و درد شکم شود که فقط برای مدت کوتاهی ادامه دارد.

12- پونه

پونه از خانواده نعناع است. عصاره این گیاه اغلب در ساخت قرص های ضد بارداری استفاده می شود. اسانس پونه دارای ماده‌ای به نام پولگون (pulegone)است. پولگون ماده ای است که باعث سقط شدن جنین می شود این ماده موجب ایجاد ناآرامی در داخل مهبل (واژن) می شود و انقباض های شدیدی را ایجاد می کند که منجر به سقط جنین می شود.

روش استفاده:

 • به یک فنجان آب گرم ، 1 قاشق چای خوری پونه خشک اضافه کنید.
 • درب آن را بگذارید و اجازه دهید به مدت 3 تا 4 دقیقه بجوشد.
 • چای را از صافی بگذرانید و آن را مصرف کنید.
 • این کار را دو بار در روز تکرار کنید.

توجه: شما نباید بیش از 5 گرم پونه را در یک زمان مصرف کنید. هرگز اسانس پونه (روغن ضروری پونه) را به صورت خوراکی مصرف نکنید، به جای آن از پونه خشک استفاده کنید.

13. برگ های گیاه درمنه

گیاه درمنه یکی از بهترین داروهای گیاهی سقط جنین است. مصرف این گیاه درمراحل اولیه بارداری منجر به سقط شدن جنین و پایان بارداری می شود.

روش استفاده:

 • مقداری اندکی از برگ گیاه درمنه را خشک کنید و سپس پودر کنید.
 • 1 قاشق چایخوری از این پودر را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید.
 • درب ظرف را بگذارید و اجازه دهید 5 تا 7 دقیقه باقی بماند.
 • از صافی بگذرانید و سپس آن را بنوشید.
 • این کار را 3 بار در روز تکرار کنید.

توجه: از مصرف بیش از 3 بار در روز، و 6 روز متناوب و پشت سرهم اجتناب کنید. مصرف بیش از حد این چای گیاهی باعث نارسایی کلیه می شود.

14. ماساژ

ماساژ یکی از روش های آسان و آرام بخش برای پایان بخشیدن به بارداری ناخواسته است. این فرایند تنها در طی 3 تا 4 هفته اول حاملگی موثر است. اما این کار باید به شیوه ای خاص برای رسیدن به هدف انجام شود.

شیوه ماساژ دادن

 • یک روغن مورد دلخواه را انتخاب کنید و سپس در اطراف شکم ماساژ دهید.
 • سعی کنید که جهت ماساژ به سمت پایین باشد که روی جنین تاثیر داشته باشد.
 • با فشار کم مناطق اطراف استخوان لگن را ماساژ دهید. سعی کنید جهت ماساژ به سمت پایین باشد.
 • پس از 10 دقیقه استحمام کنید.
 • ماساژ را یک بار در روز انجام دهید تا سقط جنین نتیجه دهد.

روش های دیگر برای سقط جنین در مراحل اولیه بارداری

 • القای آب گرم در مهبل (واژن) یا مصرف منظم دوش آب داغ به سقط جنین منجر می شود.
 • آمیزش جنسی در دوران بارداری ممنوع است، زیرا ارگاسم زن یکی از دلایل اصلی سقط جنین در مراحل اولیه است. اگر شما قصد سقط جنین دارید، روزانه چندین بار رابطه جنسی داشته باشید. ارگاسم منظم در زنان خود بخود منجر به سقط جنین می شود.
 • تمرینات شدید، ورزش سنگین، شنا و فعالیت های قلبی عروقی و هر گونه فشار فیزیکی سنگین ناخودآگاه منجر به سقط جنین می شود. بنابراین، برای سقط جنین هر روز این فعالیت ها را انجام دهید و هنگامی که سقط جنین رخ داد، استراحت کنید، زیرا بدن در آن زمان ضعیف تر خواهد شد.
 • گیاه تانسی یا دکمه طلایی نیز با انقباضات رحم موجب سقط جنین می شود. شما می توانید این گیاه را به صورت چای برای سقط طبیعی جنین استفاده کنید. از مصرف اسانس (روغن ضروری ) این گیاه به صورت خوراکی خودداری کنید ،زیرا ممکن است کشنده باشد.
 • پوست ریشه پنبه یا پنبه معمولی نیز در سقط جنین به طور طبیعی مفید است. هنگامی که پوست ریشه پنبه به صورت چای مصرف شود، جسم زرد موجود در تخمدان های زن ترشح هورمون پروژسترون را که برای حفظ حاملگی ضروری است، محدود می کند.
 • اگرچه مصرف آب لیمو یا آب زنجبیل ایمن و بی خطر است، اما مصرف آن ها در مقادیر بیش از حد، می تواند خطر سقط جنین را افزایش دهد.
 • مصرف بیش از 7 فنجان قهوه در روز نیز می تواند باعث سقط جنین شود.

در این مقاله نگاهی کردیم به گیاهان و خوراکی های که باعث سقط جنین در هفته ها و ماه های اول بارداری می شوند , خلاصه این مطلب شامل موارد زیر برای سقط جنین در شرایط اورژانسی است: مصرف زیاد دارچین و ویتامین C – سقط شدن جنین توسط مصرف جعفری – قرص آسپرین – مصرف آناناس – مصرف عسل و کنجد – سقط شدن جنین با مصرف چای بابونه – سقط جنین با زردچوبه – مصرف ملین ها – سقط جنین با پونه – انجام رابطه جنسی به دفعات – مصرف 7 فنجون قهوه جنین را سقط میکند – آب لیمو یا آب زنجبیل باعث سقط جنین می شود.

 

اشتراک گذاری:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X